«ЗЕЛЕНИЙ» ТАРИФ В УКРАЇНІ
Вперше про «зелений» тариф в Україні заговорили в 2009 році, коли чинний на той час Закон «Про електроенергетику» було доповнено статтею 17-1 про стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії. Зміни вносилися для сприяння виробництва екологічно чистої і безпаливної енергетики шляхом встановлення «зеленого» тарифу за електроенергію, вироблену з використанням енергії сонця, вітру, води (малі ГЕС) і біомаси.
Що таке «зелений» тариф мовою законодавчих документів. Це спеціальний тариф, за яким закуповується е/е, вироблена на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел.
В цілому, коефіцієнт «зеленого» тарифу для СЕС залежить від:
- року введення об'єкта в експлуатацію;
- місця установки;
- потужності об'єкта.
І діє для:
- наземних об'єктів різної потужності;
- об'єктів, змонтованих на дахах / фасадах будівель та інших капітальних споруд;
- установок приватних домоволодінь, потужністю до 30 кВт / 50 кВт (на 50 кВт діяв протягом 2019 року для сонячних електростанцій, а для комбінованих, потужністю до 30 кВт «сонця» і до 20 кВт з «вітру», діє до кінця 2029 року).
Крім того, існує доплата (у відсотках) за використання не менше 30 % обладнання українського виробництва.
Оформлення «зеленого» тарифу
Механізм оформлення відрізняється в залежності від того, чи є ви юридичною особою або власником установки для приватного домоволодіння.
- Як оформити «зелений» тариф юридичним особам? Відповідно до статті 8 Закону України «Про ринок електричної енергії», господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу е/е, її постачання споживачу, здійснюється за умови отримання відповідної ліцензії. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності затверджуються і видаються НКРЕКП. Крім ліцензії є ще ряд вимог щодо порядку оформлення і документації, які передбачені чинним законодавством, але обсяг цієї інформації стане темою для окремої статті на нашому сайті.
- Для оформления «зеленого» тарифа владельцам установок частных домохозяйств необходимо:
- обратиться в соответствующее районное подразделение Облэнерго с заявлением-уведомлением по введении станции в эксплуатацию;
- к заявлению необходимо приложить копии технической документации на оборудование и заполненную однолинейную схему подключения генерирующей установки. Также от Вас потребуют документы, подтверждающие наличие соответствующей мощности присоединенной к Вашему объекту, правоустанавливающие документы;
- после проверки генерирующего объекта и оплаты услуг, Облэнерго выполнит реконструкцию узла учета и внесет изменения в договор потребителя о предоставлении услуг по распределению э/э;
- заключить договор о продаже электроэнергии по «зеленому» тарифу частным домохозяйством в областной энергоснабжающей организации.
Перечень необходимых документов Вам подскажут в Облэнерго или можно самостоятельно посмотреть на их официальном сайте.
Закон о «зеленом» тарифе
Стоимость э/э, выработанной солнечными электростанциями и другими возобновляемыми источниками, регулируется следующими Законами Украины о «зеленом» тарифе:
- «О рынке электрической энергии» 2017 г.;
- «Об альтернативных источниках энергии» 2003 г.;
- «О внесении изменений в статью 9-1 Закона Украины «Об альтернативных источниках энергии», относительно урегулирования вопроса генерации электроэнергии частными домохозяйствами» 2019 г.;
- «О внесении изменений в некоторые законы Украины, относительно усовершенствования условий поддержки производства электрической энергии из альтернативных источников энергии» 2020 г.
Кроме того, есть Постановления НКРЕКП об установлении зеленых тарифов на электрическую энергию, произведенную:
- генерирующими установками потребителей, в том числе энергетических кооперативов, установленная мощность которых не превышает 150 кВт (Постановление № 1058 от 30.06.2021 г.);
- генерирующими установками частных домохозяйств (Постановление № 1059 от 30.06.2021 г.).
Исходя из вышесказанного, стоит отметить, что «зеленый» тариф — это выгодно и актуально. Вы не только улучшаете состояние окружающей среды, но и имеете возможность компенсировать вложенные деньги в станции посредством «зеленого» тарифа.
- Альтернативні рішення для зниження витрат на електроенергію: Роль сонячних електростанцій в умовах підвищення тарифівЄдиний тариф на електроенергію для побутових споживачів в Україні може бути запроваджений з 1 червня. За новими пропозиціями, цей тариф становитиме 2,88 гривні за кВт/год і вже розглядається Кабінетом Міністрів. Підвищення цін на електроенергію пов'язане з необхідністю відновлення енергетичної системи після ракетних атак, які спричинили значні пошкодження.Повна версія статті